Вівторок, 24.11.2020, 16:41
АСОЦІАЦІЯ ФУТБОЛУ ВОЛИНІ
 
Меню сайту

1945 рiк
 

                    Футбольне життя на Волинi знову завирувало ще попереднього року. Вiдомо, що в Луцьку у вереснi вiдбулась зустрiч мiж луцьким "Динамо” та "Спартаком” з Рiвного. З рахунком 9:3 перемогли господарi (один з голiв забив Борис Нємєц). Але першi офiцiйнi змагання та матчi стали вiдбуватися саме в 1945-му.

                Згiдно доповiдної записики новоствореної Волинської обласної Секцiї Футболу, в областi футболом того року займалися 128 чоловiк. Сезон розпочався з першостей мiст (в Луцьку перемогло "Динамо”). В червнi-серпнi був проведений перший розiграш Кубка Волинської областi, який здобуло луцьке "Динамо”. У вереснi динамiвцi провели перший матч на Кубок України – в Станiславi лучани програли мiсцевому "Спартаку” – 0:4.

                 Вiдбувся футбольний турнiр в рамках Всеукраїнської спартакiди. Всi матчi гралися в Києвi. Суперниками збiрної Волинської областi, яку було сформовано пiсля змагань обласної спартакiади, стали географiчнi сусiди волинян. В першому матчi волинська команда обiграла Ровенську область – 1:0, потiм поступилася Львiвськiй  областi – 2:3. В третьому турi волинян екзаменували закарпатцi – одна з найсильнiших на той час команд в Українi. Версiй стосовно рахунку того матчу є двi. Учасник тих подiй Петро Шмаков стверджує, що наша збiрна програла 0:19. А в одному з довiдникiв 60-х рокiв його автори називають бiльш скромний результат – 13:0 (М.Балакiн, М.Михайлов. "Футбол України”. Київ. "Здоровя”. 1968 рiк.). В нашій пресі подібні "досягнення”, звичайно ж, не афішувалися.

                 Наступний матч на спартакiадi волиняни виграли в Дрогобицької областi – 2:0, а в закючному турi в один мяч поступиися Станiславськiй областi i посiли четверте мiсце в групi.

                 Перед республiканською спартакiадою вiдбулась обласна. У футбольному турнiрi взяли участь 6 команд: три збiрних мiст (Луцьк, Ковель, Володимир-Волинський) та три команди з районiв (яких?). Перемогли лучани.

                 25 березня в Луцьку була створена обласна ДЮСШ. На вiддiлення футболу були прийнятi 16 дiтей.
 
               1946 рiк
 

    В 1946 роцi  Секцiя футболу СРСР вирiшила провести змагання чемпiонату СРСР ще й  у третiй групi (попереднього року були тiльки перша група – аналог нинiшньої вищої лiги, та друга – аналог першої лiги). До участi у цих змаганнях були допущенi 119 команд, розбитих на 15 територiальних зон. Можливiсть взяти участь в цьому турнiрi отримав i представник Волинi (читай – Луцька).

                Змагання  в другiй групi розпочалися  9 травня. Право участi в них вiд нашої областi надали "Динамо”, яке грало в зонi "Україна-Захiд”. Турнiр той проходив за цiкавою схемою. Команди грали два кола, але з одним iз суперникiв обидва матчi грали або вдома, або на виїздi. Луцькi динамiвцi свої першi матчi зiграли проти львiвського "Спартака” на його полi. В обох  матчах  господарi перемогли – 5:1та 14:2 (пiсля першого тайму було 7:0; джерело – "Львiвська Правда”).

                Але наступних вихiдних луцьке "Динамо” виправилось, двiчi обiгравши вдома "Спартак” з Чернiвцiв – 5:1 та 2:0. Не з порожнiми руками повернулася наша команда iз Станiслава, де вiдiбрала три очки у мiсцевого "Спартака” – 3:2 та 1:1. Ще один "Спартак” – дрогобицький – в Луцьку двiчi був подоланий з однаковим рахунком – 4:1.  Наступний вояж до Тернополя принiс двi нiчиї з тамтешнiм "Локомотивом” – 1:1 та 1:1.

                З нетерпiнням i побоюванням очiкували в Луцьку приїзд ужгородського "Спартака” – однiєї з найсильнiших команд України того часу. З грiзними суперниками, за словами учасникiв тих матчiв, динамiвцi зiграли достойно – 4:7 та 0:2.

                Останнiм суперником "Динамо” був "Локомотив” з Рiвного. Матчi мали вiдбутись в Луцьку, однак їх рахунки невiдомi. Можливо, нашi сусiди просто не приїхали на матчi. А якщо приїхали, то навряд чи виграли – за словами Петра Шмакова, лучани жодного разу не програли ровенськiй командi на власному поi.  Але, при будь-яких результатах тих поєдинкiв, луцьке "Динамо” точно посiло третє мiсце. Пропонуємо таблицю того турнiру, складену з вiдомих результатiв (окрiм матчiв "Динамо”Луцьк – "Локомотив”Рiвне невiдомi рахунки iгор тернопiльського "Локомотиву” з дрогобицьким та станiславським "Спартаками”).

                                                               I             В     Н     П               М            О

1. "Спартак” Ужгород                        14            13     1      0          77 – 14       27

2. "Спартак” Львiв                              14            12     1      1          71 – 14       25

3. "Динамо”Луцьк                            12             5      3      4          27 – 25       13

4. "Спартак” Чернiвцi                         14             5      2      7          31 – 52       12

5. "Спартак” Дрогобич                       12             4      0      8          28 – 50       8

6. "Спартак” Станiслав                       12             2      1      9          13 – 30       5

7. "Локомотив” Рiвне                          12             2      1      9          18 – 47       5

8. "Локомотив” Тернопiль                  10             0      3      7          15 – 49       3

               

                Взагалi, в тi часи окремi матчi закiнчувалися з цiкавими рахунками. Примiром, ужгородцi, окрiм лучан, з рахунком 7:4 обiграли ще й львiвських одноклубникiв.  Тернопiльський "Локомотив” ними був подоланий з результатом 10:1, а "Локомотив” з Рiвного – аж 16:0. Двiчi по 9:0 вигравав львiвський "Спартак” - у одноклубникiв з Дрогобича та Станiслава. Ну а поєдинок двох "Локомотивiв” закiнчився з рахунком 8:6 на користь ровенчан.

                У жовтнi того року луцьке "Динамо” зiграло в Кубку України. Лучани  на третьому етапi  поступилися  дрогобицькому "Спартаку” на їх полi – 0:5. Ймовiрно, за вдалий виступ в чемпiонатi СРСР (див. вище) лучанам надаи можливiсть пропустити перших два етапи.

                Ворота луцького "Динамо” тодi захищав Павло Дiденко, в захистi грали Констянтин Бондарчук, Вiктор Крiнiцин, Вiктор Сосонкiн. Пару пiвзахисникiв складали Юрiй Пономарьов та Петро Шмаков. Ну а  лiнiю нападу складали Констянтин Александров, Борис Нємєц, Василь Ведмеденко, Леонiд Молчановський, Михайло Маричев та Олександр Демянов.

                В інших містах та районах області футбольні справи залишали бажати кращого. У Володимирі-Волинському та Ковелі, приміром, незадовільний стан мали міські стадіони. Володимир-Волинська районка навіть розродилися фейлетоном на адресу місцевого спортивного керівника – т.Коршунова. Ось деякі рядки з нього:

                "…трава там густа, сочна, для пасовиська кращого щастя і не знайти (мова йде про футбольне поле – прим.автора). Пасуться собі спокійно (корови, коні – прим.автора) і ніхто їх не турбує. Кругом хлопчиська бігають, кувиркаються….

                От якби т.Коршунов зумів сколотити футбольну команду, привести в порядок стадіон, організувати товариську зустріч з армійськими футболістами, та аби зборна міста перемогла…., тоді кожний сказав би:

-          т.Коршунов "боліє” за футбол в нашому місті.”

А ось що писала про місцевий стадіон ковельська районна газета:

"Міський стадіон до цього часу не оснащений, мало спртивного інвентаря.Замість різного роду занять по фізичній культурі та спорту на стадіоні пасеться худоба”.

Що цікаво, в тому ж числі газети повідомили про міську спартакіаду на стадіоні, в якій  "…не менш цікавими були змагання волейболістів та футболістів. Гра у футбол завершилася перемогою команди капітана Анатолія Палюха. Воротар – Володя Сидоров, який впіймав два 2 мячі”. Згадані вище гравці команди-переможниці на той момент були десятиклсниками. Анатолій Палюх, приміром, тоді ж став переможцем з кидання гранати, а згодом виграв обласну першість з метання диска. А Володя Сидоров став найсильнішим в області зі штовхання ядра.

21 липня до Дня фізкультурника в Ковелі провели міський турнір. Команда ДСТ "Локомотив” перемогла своїх суперників – команди т.Щукіна – 2:1, та т.Кургузова – 5:0.

11 та 15 серпня вже у Володимирі-Волинському ковельський "Локомотив” двічі зустрічався із збірною княжого міста. В першому матчі гості перемогли 2:0, а результат повторної зустрічі мені невідомий.

Ковельські залізничники зіграли ще в Рівному, де обіграли команду Здолбунова – 2:0. Капітаном "Локомотива” того року був Підгорський, ворота захищав Є.Ткачов, в полі також грали Геллер, Новічевський та інші.
 
1947 рiк
 

В 1947 роцi в Луцьку була закiнчена вiдбудова футбольного стадiону, який тодi мiг вмiстити 5 тисяч глядачiв. Саме на цьому стадiонi тепер грали домашнi матчi луцькi динамiвцi, яких чекала участь в чемпiонатi України. Цiкаво, що динамiвцi мали статус "показової команди”, тобто – неаматорської по-сучасному. В рiчному звiтi облкомiтету фiзкультури та спорту так i зазначено: "Показова команда Луцька з футболу "Динамо”.

Але спочатку "Динамо” виступило в Кубку Волинської областi. У фiналi цього турнiру,  в якому взяли участь 12 команд, динамiвцi перемогли iншу луцьку команду – "Спартак” з рахунком  - 4:0. А от в чемпiонатi Волинi луцьке "Динамо” вже не грало.
Цього року вперше "Динамо” грало пiд керiвництвом тренера – Iвана Степановича Журавльова. Готуючись до головного турнiру сезону – чемпiонату України, динамiвцi провели кiлька товариських матчiв. Для початку розгромили команду м.Володимир-Волинський – 15:0. Потiм переграли львiвськi команди "Буревiсник” – 3:2  та "Самольот” – 7:2. Рiвненський "Локомотив” був розгромлений – 6:0 (голи забили: Євген Лiнiн – 3, Борис Нємєц, Михайо Маричев та Констянтин Александров). Ще одну перемогу варто згадати особливо. В Луцьку з рахунком 6:2 був переграний херсонський "Спартак” – команда другої групи чемпiонату СРСР.
 Першим офiцiйним республiканським турнiром для найсильнiшої луцької команди став розiграш Кубка Укрради ДСТ "Динамо”. Вiдомо, що в чвертьфiналi лучани вдома перемогли футболiстiв Вiнницi – 3:1, а в пiвфiналi поступилися тернополянам на виїздi – 0:1.
 Чемпiонат України пройшов в липнi в 6-ти зонах по 4 команди в одне коло. Лучани першi два матчi на виїздi програли: 1:3 мукачевському "Бiльшовику” (до речi – майбутньому чемпiону) та 3:4 тернопiльському "Локомотиву”. Результат останнього матчу – вдома iз станiславським "Динамо” – поки невiдомий. Ймовiрно, станiславцi не доїхали до Луцька. А якщо матч все ж вiдбувся, то вiн закiнчився або перемогою луцької команди, або внiчию, адже за звiтом обласної Секцiї футболу, наше "Динамо” посiло третє мiсце ( в разi нiчийного результату у станiславцiв була гiршою рiзниця м’ячiв).

 Залишався ще турнiр на Кубок України за участю всiх кращих команд республiки (його володарем стало "Динамо” Київ). Динамiвцi Луцька пройшли перший етап (кого подолали, поки невiдомо), а на другому етапi у Львовi (?) програли ужгородському "Динамо” – 1:4.

Обласну першiсть без "Динамо” розiграли 24 команди з 1 по 30 червня 1947 року. Структура першостi та її переможцi поки залишаються невiдомими. Автору цього видання вдалося знайти два результати матчів, які пройшли в зазначений період. Так, 1 червня в Ковелі місцевий "Локомотив” переграв збірну Володимира-Волинського – 3:2, а володимир-волинська команда 22 червня на власному полі була сильнішою за луцький "Спартак” – 3:0. В цій грі місцева районка відзначила гравців команди господарів поля Мартинюка, Бартащука, Гордієнка, Батяєва, Небарідзе.
 
1948 рік
 

В цьому роцi в луцького "Динамо” сформувалася чудова пятiрка нападникiв – Констянтин Александров, Борис Нємєц, Василь Ведмеденко, Михайло Маричев, Олександр Демянов.  Готуючись до нового чемпiонату, динамiвцi перемогли одноклубникiв Львова – 3:0 (Ведмеденко, Александров, Демянов), Рiвного – 3:1 (Нємєц, Маричев, Ведмеденко) та Тернополя – 2:0. Можливо, це були матчi на Кубок Укрради  ДСТ "Динамо”. Але тодi лучани мали комусь програти, тому що головного призу вони не здобули однозначно.

Зональнi турнiри чемпiонату України цього разу були зiгранi в липнi – серпнi. Команди змагалися в 10-ти зонах в одноколових турнiрах, причому кiлькiсть команд по зонах була рiзною. Луцьке "Динамо” грало в 9-й зонi, причому серед їх суперникiв була ще одна волинська команда –   к-да м.Володимир-Волинський.

Володимир-волинці також готувалися до першості республіки, проводячи "показові” матчі. 23 травня в гості до них завітало львівське "Динамо”. І хоча господарі поля програли – 1:3, однак місцева районна газета знайшла і позитивні моменти: "Хорошу техніку гри продемонстрували окремі футболісти збірної нашого міста тт. Проскуров, Бойко, Бартащук, Яблуканський, а також воротар (прізвище якого забули згадати? – прим.авт.), що володіє якостями сміливості і ловкості”.

"Проте – продовжив аналіз автор статті І.Івлєв – наші футболісти не мають ще достатньої тренировки, не досить володіють коротким та швидким бігом з місця, часто відриваються один від одного.”

6 червня володимир-волинська команда впевнено перемогла гостей з Ковеля – 8:0. Гадаю, що ковельчани були представлені не "Локомотивом”, а іншою командою.

Республіканську першість луцькі динамiвцi розпочали матчем проти кременецького "Бiльшовика” на його полi яскравою перемогою – 4:1 (Нємєц-2, Маричев, Александров). А от володимирцi на власному полi поступилися iншому "Бiльшовику” – iз Золочева – 0:2. Пiсля перемоги над володимир-волинською командою золочiвцi поїхали до Луцька, де не встояли пiд натиском атак господарiв поля – 6:1 на користь "Динамо” (два голи забив Нємєц, iнших авторiв голiв в пресi  не згадали).

Перемогли динамiвцi i наступного суперника – тернопiльський "Локомотив” – 2:0 (Нємєц, Демянов). Однак, ця перемога виявилась непотрiбною – тернополяни були знятi з чемпiонату i результати iгор з їх участю були анульованi.

Два заключнi матчi лучани програли (обидва – на виїздi). Спочатку вони поступилися ровенському "Локомотиву” – 1:3, а потiм у впертiй боротьбi були биті володимирцям – 4:5. "Кращі зразки гри показали гравці тт. Алєксандров, Андронов, Бартащук, Дутко і Бондаренко” – зазначив І.Івлєв, повідомляючи в місцевій пресі приємну новину землякам. Очевидно, мова йде про кращих гравців в складі обох команд.  Футболiсти з мiста Володимира окрiм згаданих вище поєдинкiв, ще програли "Локомотиву” з Рiвного та  зiграли внiчию з кременецьким "Бiльшовиком” (обидва матчi – на полях суперникiв).

                Пiдсумкова табиця 9-ї зони мала такий вигляд:

                                                                              I               В       Н        П              О

1. "Локомотив” Рiвне                                          4              4        0         0               8

2. "Динамо” Луцьк                                           4              2        0         2               4

3. "Бiльшовик” Золочiв                                       4              2         0         2               4

4.   к-да м.Володимир-Волинський               4               1        1         2               3

5.  "Бiльшовик” Кременець                                4              0         1         3               1

 

                Команди розташованi згiдно офiцiйних даних (звiти Секцiї футболу Української РСР).

 В жовтнi  був розiграний Кубок України. На жаль, якихось даних про участь (чи неучасть) в ньому волинської команди знайти не вдалось. А в Кубку областi взяли участь двi команди Луцька ("Динамо” та "Спартак”), ковельський "Локомотив” та переможцi районних i мiських розiграшiв – всього 34 команди, подiлених на три попереднi зони.  Переможцем розіграшу напевне стало луцьке "Динамо”.

25 липня повинна була стартувати обласна першість. В нiй мали грали луцькi "Динамо” та "Спартак”, збiрнi мiст Ковеля та Володимира-Волинського та збiрнi районiв. Змагання проводилися в два етапи – зональний та фiнальний. Саме так вказано в Положенні про проведення  першості Волинської області по футболу 1948 року. Однак, знайдені в районних часописах фактичні матеріали примушують сумніватися, що обласного чемпіона розіграли саме таким чином. Приміром, 23 травня в Ковелі місцевий "Локомотив” переміг збірну міста Любомль – 2:1. Причому, як зазначалося в ковельській районці, в матчі на першість Волині (?).  А от про участь ковельчан в першості після 25 липня відомостей знайти не вдалося. Щоправда, це не означає, що вони там не грали взагалі. До того ж в Ковелі довели до ладу стадіон. На заклик місцевого керівництва – міської ради депутатів трудящих, міськради КП(б)У та міськради ЛКСМУ 4 липня був організований недільник, на якому ставилося завдання виготовити 300 лавок для сидіння, розчистити площу стадіону та інші роботи. Очікували допомоги сотень жителів міста залізничників.

Виникають сумніви стосовно участі в обласній першості і команди з Володимира-Волинського, яка в ті ж строки грала на першість України, про що мова йде вище. Що стосується луцького "Динамо”, то в обласному змаганні воно було представлено другою командою. Зокрема, 29 серпня в Маневичах місцева команда з рахунком 1:0 перемогла другу динамівську дружину з обласного центру.

Сумнівно, що і згадний вище матч у Ковелі все таки був матчем першості. Суперник ковельчан в тому матчі - любомльська команда, як і інші, в ті дні проводили товариські матчі. 13 червня збірна міста відіграла поєдинок проти Шацька, в якому перемогла - 5:1 (в складі любомльчан місцева районка відзначила Патієвича, Старшевського, Жалова, в складі гостей – Жалова). Приблизно в ті ж строки товариський матч між собою зіграли команди Торчина та Рожищ – 3:1 на користь Торчина, третій гол забив Кузнєцов.

Активно до офіційного сезону готувалися в Камені-Каширському. Протягом червня місцеве "Динамо” на власному стадіоні перемогли гостей з Любешова (3:0) та Ратно (4:0). В складі своєї команди відзначили у місцевій пресі О.Шастуна (капітан команди), Л.Олєйнікова, Є.Дурініна, П.Єгорова, а також Сурихіна, котрий збив три голи в другому матчі, та Ткаченка. Однак, матчі камінь-каширці проводили на "занеханому в повному розумінні слова” стадіоні, на якому "ні площадки не розчищені, ні ями не позасипані, а тому футболісти під час гри часто падають.”

Наприкінці липня камінь-каширці нанесли візит до Овадного, де розгромили місцеву команду з рахунком 6:1. А от про результати команди в матчах на першість області вже не повідомляли. Мабуть, результати були не дуже. 29 серпня камінь-каширці, приміром, були розгромлені в Голобах – 7:0.          

Того року був побудований стадiон в Кiверцях. Кiверецька команда перебувала на провiдних ролях в обласнiй першостi. Зокрема, на власному полi кiверчани впевнено перемогли суперникiв з Голоб (7:2, 22 серпня), Рожищiв (11:1, 5 вересня), Любомля (4:2, 19 вересня) та Маневич (4:0, 3 жовтня). Але 12 вересня ківерчани програли в Голобах –3:4.
 
Форма входу

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Календар
«  Листопад 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Партнери
  • Українська асоціація футболу
  • Комітет арбітрів УАФ
  • Пошук

  • Copyright MyCorp © 2020Створити безкоштовний сайт на uCoz